WYKOŃCZENIE WNĘTRZ
jak dobierać kolory ścian?

Jedną z kluczowych ról w aranżacji wnętrz odgrywają barwy. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich kolorów ścian w poszczególnych pomieszczeniach. To właśnie one, wraz z oświetleniem, stanowią o aurze i charakterze każdego z nich.

Nie ulega wątpliwości, że istotną sprawą jest uniwersalność oraz praktyczność. Kolory powinny być przede wszystkim dopasowane do przeznaczenia pomieszczenia. Jednak każdy, kto staje przed takim wyborem powinien najpierw postawić sobie kilka podstawowych pytań: Jakie kolory lubię? W otoczeniu których barw czuję się dobrze? Które z nich kojarzą mi się z bezpieczeństwem, przytulnością i przyjazną atmosferą? Poszczególne kolory wpływają bowiem na ludzkie zmysły oraz psychikę, wywołują konkretne reakcje. Warto poznać te zjawiska, aby lepiej czuć się we własnym domu.

POKÓJ DZIENNY

W każdym domu znajduje się pokój, w którym mieszkańcy najczęściej przebywają w ciągu dnia, odpoczywają i spędzają czas ze sobą nawzajem. Niezwykle ważne jest to, by takie pomieszczenie sprzyjało kontaktom międzyludzkim, nastrajało optymistycznie i dodawało energii. Z tego powodu do pokoi dziennych warto wybierać barwy ciepłe i jasne, np. morelowy lub ciepłe odcienie beżu. Ciekawą opcją dla osób, które lubią wnętrza niestandardowe i oryginalne, jest również połączenie kolorów jasnych i ciemnych na ścianach przeciwległych.

SYPIALNIA

Sypialnia posiada swoją bardzo konkretną i jasno określoną funkcję. Najistotniejsze jest to, by w niej dobrze wypocząć. Dlatego należy wybierać do niej kolory sprzyjające relaksowi, tzn. czyste i jasne, ale chłodne. Najlepiej sprawdzają się zielenie, błękity oraz fiolety. Istnieją też niezawodne rady dla wszystkich, którzy obawiają się, że takie pomieszczenie może wydawać się mdłe i bez wyrazu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie dwóch różnych kolorów lub pomalowanie sufitu na jasny, słoneczny odcień żółci.

AlexBud - Wasz przewodnik w świecie remontów

POKÓJ DZIECIĘCY

W pokojach dziecięcych kolory są szczególnie ważne – aktywizują one umysł i pobudzają wyobraźnię. Cała aranżacja takiego pomieszczenia powinna być przede wszystkim dobrze dopasowana do osobowości, temperamentu i wrażliwości emocjonalnej dziecka. Według psychologów dzieci spokojne powinny mieszkać w pokojach z pomarańczowymi ścianami, a dla dzieci żywych i pobudliwych lepsze są odcienie zieleni.

KUCHNIA

To, jakie kolory ścian będą odpowiednie do kuchni, zależy w dużej mierze od stylu jej umeblowania. Jeżeli jest on nowoczesny i minimalistyczny, warto zastosować barwy jasne i czyste. Odważniejszym osobom poleca się zwykle efekt kontrastu między kolorami ścian i mebli. Kuchnie o bardziej tradycyjnym wyglądzie najlepiej komponują się z barwami ziemi: odcieniami brązu i ciemnych zieleni.

ŁAZIENKA

Łazienka to przede wszystkim pomieszczenie o zwiększonej wilgotności, więc ściany w niej są szczególnie narażone na zabrudzenia i zniszczenia. Dlatego najistotniejszym elementem doboru farb są w tym przypadku kwestie czysto praktyczne. Powinno się wybierać farby o wyższym stopniu połysku – półmat lub półpołysk. Większość osób najlepiej czuje się w łazienkach o zielonych, turkusowych lub niebieskich ścianach. Ciekawie wyglądają łazienki utrzymane w kontrastujących barwach.

KORYTARZ

Korytarze to najczęściej pomieszczenia ciemne, do których nie dociera światło słoneczne. Warto wiec zwrócić uwagę na to, by kolory ścian należały do palety barw rozjaśniających. Dobrze sprawdzają się zarówno ciepłe jak i zimne kolory o lekkim lub średnim nasyceniu. Najlepiej wyglądają żółcie, pomarańcze, błękity, blade zielenie lub fiolety, seledyny oraz beże.

AlexBud - Wasz przewodnik w świecie remontów

Specjaliści w dziedzinie aranżacji wnętrz najbardziej ostrzegają przed białymi lub zbyt zimnymi ścianami. Wywołują one wrażenie sterylności i kojarzą się z salami szpitalnymi. W takich pomieszczeniach mieszańcy nie czują się dobrze.

Kolory mogą także wizualnie poprawiać proporcje pomieszczeń. Aby pokój wydawał się większy warto sięgnąć po paletę jasnych barw, natomiast w celu zmniejszenia pomieszczenia i nadania mu wrażenia przytulności świetnie sprawdzają się ściany ciemne.

Należy jednak pamiętać o tym, że odpowiednia kolorystyka wnętrza to nie tylko ściany. Warto zwrócić uwagę także na to, czy będą one harmonizowały z barwami umeblowania i dodatków. Dlatego w jednym pomieszczeniu nie powinno być zbyt kolorowo. Najlepiej sprawdza się jeden kolor dominujący (zwykle w jaśniejszym, spokojnym odcieniu) oraz dwa dopełniające (bardziej nasycone: ciemniejsze lub intensywniejsze).

Oczywiście, nie trzeba sztywno trzymać się narzuconych norm, a dobór kolorów ścian powinien pozostać w znacznym stopniu sprawą indywidualną, jednak warto skorzystać z rad specjalistów, wypraktykowanych przez wielu szczęśliwych ludzi, którzy dobrze czują się we własnych domach.

AlexBud 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone